Results - OPTIMIST A
powered by
Last update: 14:05:34 20.09.2015

  Sail Number Helm Gender Age Club Cat. F Scores 1 2 3 4 5 6
1 GER 13520Müller ValentinM19 BYC11,0142(bfd)31
2 GER 13521Roko MohrM18 PWV12,0(dnf)16113
314,032117(19)
4 SWE 4630Jonasson EskilM20 ROSS17,046(10)322
5 GER 13180Buescher MaximilianM20 DSCU22,0(11)51349
6 POL 1891Jakub GołębiowskiM19 SSW MOS Iława23,012(11)3611
7 GER 13622Bartelheimer DanielaK19 SCIA133,0(17)89286
8 SWE 4426Rasmus LindströmM19 RÖSS35,0479(17)105
9 GER 13611Silas MühleM19 38,066(24)11114
10 GER 13526Jonathan SteidleM19 BODENSEE YACHT CLUB UEBERLINGEN39,0523623(37)
11 GER 13199Heyne ChristianM20 YACHTCCUB BAYERLEVERKUSEN EV40,05311912(18)
1241,041194(33)13
13 GER 13428Monticha BuschK20 1.SVBS241,09(11)7997
1447,021201113(42)
15 SWE 4633Hugo WighM20 KSSS47,01(31)1081414
16 POL 1865Sławomir KapałkaM20 YKP GDYNIA48,018167(25)16
17 SWE 4634Hannah MaurerK20 KSSS350,012(18)291710
18 POL 1713Marek RospondM21 YC PTTK BESKID NOWY SĄCZ51,015(29)151515
19 GER 13514Anna RieckhofK19 SSV V. 1894451,07978(21)20
20 SWE 4629Calle LindbomM18 LDSS52,015347(ufd)23
21 SWE 4617Theo WesterlindM17 KKKK54,092111022(51)
22 GER 12691Emil SperlingM17 SSV VON 189460,0420181(43)17
23 GER 13522Sophie SteinleinK19 562,02014146(35)8
24 POL 1585Agnieszka PawłowskaK18 LKS Charzykowy662,0812141216(22)
25 GER 13567Laura SchuberthK19 RSC 92766,03824(bfd)526
26 GER 12887Albert PaschenM19 VSAW70,05982226(33)
27 GER 13515Mewes WieduwildM19 VSAW75,02264241(46)
28 SWE 4589Jonathan Llado KrenslerM18 RÖSS76,0516228(50)25
29 GER 13114Stefan MeierM20 DUYC78,0315(28)132027
30 GER 13424Linn WelzelK19 DUYC882,0238(ocs)12912
31 GER 112Mohr MicM17 PWV85,0214272(45)31
32 GER 13606Pfund FerdinandM20 NRV85,0128(38)261821
33 SWE 4445Ludvig LohrM19 KSSS86,0207149(46)36
34 GER 12877Schuetze PaulaK18 BERLINER YACHT CLUB986,01010141834(55)
35 POL 1658Tomasz LewandowskiM18 KS AZS AWFIS GDAŃSK87,024414(65)63
36 POL 170Jakub WiedeheftM18 MKŻ ARKA GDYNIA87,0195411(51)48
37 GER 13129Leonardo HonoldM19 BODENSEE YACHT CLUB UEBERLINGEN88,025623727(57)
3889,06312(bfd)3830
39 POL 1791Gabriela CzapskaK18 KLUB SPORTOWY SPÓJNIA WARSZAWA1092,0162826319(38)
40 GER 13388Florence PermantierK19 SKBUE1192,08116(39)3928
41 SWE 4577Calle LagerbergM18 KSSS93,0261761232(34)
42 GER 13573Rackow MalteM20 SEGLER-VEREIN TURBINE ROSTOCK97,01218152824(32)
43 POL 1657Dawid GdaniecM19 KS AZS AWFIS GDAŃSK98,0391032(56)44
44 POL 1745Marcel MisiaszekM20 UKS BARNIM GOLENIÓW98,091683530(dnf)
45 POL 1747Juliusz HebelM17 BAZA Mrągowo100,0152651737(41)
46 GER 13067Anika WittK19 POTSDAMER YACHT CLUB E. V. (PYC)12102,01938313(42)29
47102,0713825(61)49
48 POL 2048Gabriela KulkaK19 KLUB SPORTOWY SPÓJNIA WARSZAWA13104,0123426428(43)
49 GER 13523Schlüter CosimaK17 BERLINER YACHT CLUB14104,02320325(48)24
50 POL 1459Oliwier UrbańskiM18 JKW Poznań107,01123136(57)54
51 GER 13249Rathmann PhilippM18 SSV V 1894109,0251323831(47)
52 GER 13536Ruestemeier JohnM19 BLANKENESER SEGEL-CLUB112,5194302435(39)
53 GER 13505Catharina SchaaffK17 VSAW15113,0421218(63)50
54 POL 1881Filip MiłoszewskiM18 UKS BARNIM GOLENIÓW117,01321(bfd)4052
55 POL 1674Szczepan DamasiewiczM18 JKW Poznań120,09212212(64)56
56 GER 13489Josse BonatzM19 KYC120,01415271549(60)
57 SWE 4440Simon GranathM17 BOOSS121,023552860(66)
58 POL 1296Mikołaj MerklerM17 BAZA Mrągowo122,037123466(67)
59 GER 13513Adrian SurrocaM19 BYC122,01074129(ufd)35
60 SWE 4599Tindra ForssénK20 KSSS16122,010112028(54)53
61 LTU 95Ernestas JuskeviciusM18 BANGPUTYS126,01025172153(65)
62 SWE 4596Liljegren HugoM18 KSSS127,033255559(64)
63 SWE 4128Lukas LindströmM17 RÖSS127,02820710(62)62
64 GER 11572Sonja TillwicksK18 SKBUE17127,01618122358(59)
65 SWE 4544Johan BengtssonM17 BKSS129,071284755(61)
66130,0243820444(58)
67 SWE 4425Rasmus GranzinM19 BOOSS130,06239(bfd)4745
68137,03171049(52)40
69 GER 13571Mügge NiklasM19 SV0356,0(22)21191015
7064,0(29)19172161
71 GER 13553V.waldow FloraK20 1877,02618(48)5253
7277,0213413(36)36
73 POL 1799Kamil ManowieckiM19 YKP GDYNIA85,011934(44)427
74 GER 13236Möller LevkeK19 YC WARNOW1988,0(31)271025224
75 GER 13187Vincent BahrM19 YCBG90,032922(32)324
76 POL 1297Cezary SternickiM19 BAZA Mrągowo91,03617(43)10208
77 GER 13535Finn Semmer19 POTSDAMER YACHT CLUB E.V.95,02119(46)37810
78 GER 13389Hermeler AnsgarM19 SEGELCLUB ECKERNFÖRDE96,0173216(55)1714
7998,013212814(ufd)22
80 GER 13268Pascal FreundM19 VSAW100,0302321(35)521
81 POL 1089Maksymilian KalupaM17 JKW Poznań101,0737(41)19731
82 POL 1861Aleksandra SoczyńskaK19 YKP Gdynia20102,0252111(31)2718
83 DEN 8526Pieter DoppingM18 EGAA SEJLKLUB103,0223129(33)147
84 POL 1864Maciej LutyńskiM19 YKP GDYNIA103,0351624(42)1612
85 GER 13570Colin LiebigM19 SV 03 BERLIN104,024(27)27152117
86 POL 1807Weronika JaroszekK19 MKŻ OPTI 21105,08(43)40202611
87 POL 1676Gerard PolaczykM18 KŻ Mewa Poznań 105,03414(45)13935
88 GER 13560Luise BockK20 SEGELVEREIN NEUBRANDENBURG E.V.22105,0192431(bfd)1219
89 POL 1460Rafał SzubertM19 ŻMKS Poznań105,0161637(43)1323
90109,023(35)31271513
91 POL 1667Pola DzikK17 YKP GDYNIA23109,020172414(43)34
92 GER 13410Schwachhofer KatharinaK18 SKL24110,0281432828(44)
93 SWE 4575Lova ForssénK18 KSSS25110,01610(46)272433
94 POL 1245Hanna JarząbekK19 KLUB SPORTOWY SPÓJNIA WARSZAWA26112,01415(42)241841
95113,06292323(37)32
96 POL 2206Zofia KorsakK19 MKS DWÓJKA WARSZAWA27113,013202021(39)39
97 GER 13171Lanzinger JakobM19 SEGELCLUB BREITBRUNN CHIEMSEE116,01424254211(47)
98 SWE 4636Julia HenrikssonK20 LBSK28119,03528740(ufd)9
99 GER 13566Dehne NiklasM20 RSC 92119,0278(37)163137
100 POL 1852Mateusz SzwedaM19 K.S. SPÓJNIA WARSZAWA119,017103231(34)29
101 GER 13091Hannes IllM19 YLB120,026301844(ufd)2
102 POL 1963Anna JanuszewskaK19 YK Stal Gdynia29121,0293253223(36)
103 POL 1806Zuzanna DominikowskaK18 MKŻ OPTI 30123,02(45)25431043
104123,029929(36)3026
105123,011133445(ufd)20
106 POL 1801Gustaw MicińskiM17 YKP GDYNIA126,0285492519(60)
107131,03330133322(42)
108 GER 13307Alina KeimK20 SEGLERVEREIN SCHWANENWERDER (SVS)31131,028333024(35)16
109 GER 12742Kleinow LukasM19 BERLINER YACHT CLUB131,02319(61)263330
110 GER 13584Jesper BahrM18 LSV134,01726181657(dnf)
111 GER 13399Anna BarthK17 MSC32135,03327237(55)45
112 GER 13599Carl-Christian BarthM18 MSC136,02030(33)322925
113 GER 13238Steiner KathrinK20 YACHTCLUB AM TEGERNSEE E.V.33137,031139(bfd)ufd15
114 POL 1870Dominik ŚliwińskiM18 YKP GDYNIA137,02614321550(51)
115 SWE 4506Liljegren HedvigK19 KSSS34139,0301926(37)3628
116 POL 963Gustaw OstojewskiM19 KS ZATOKA PUCK143,03122163638(48)
117 GER 13525Tobias HollenbachM17 KIELER YACHTCLUB145,03439121149(58)
118 POL 1775Ivo ZachriasM17 YK Stal Gdynia145,040222221(41)40
119148,01317364240(46)
120 POL 1661Jan GierzyńskiM16 KS ZATOKA PUCK153,035511712(52)38
121 GER 13434Alexandra KrügerK20 SSV ROSTOCK35155,01528224842(dnf)
122165,03039191661(65)
123 GER 13585Nick KösslingM18 LÜBECKER SEGLER VEREIN167,027244516(59)55
124 GER 13248Gunnar KröplinM17 SCHWERINER SEGLERVEREIN VON 1894 E.V.168,02737184145(52)
125 GER 13223Lisa RenkesK19 SCGN (GER)36171,03347291448(57)
126 GER 13487Jakob PorthunM18 SSV VON 1894 E.V.172,05115(54)134449
127 POL 888Emilia RoszkowskaK17 K.S. SPÓJNIA WARSZAWA37173,04211442947(54)
128 POL 1780Antoni SapijaszkoM19 KLUB SPORTOWY SPÓJNIA WARSZAWA173,01422384851(59)
129 POL 1991KLARA SOBCZAKK17 MKS Dwójka Warszawa38173,02232482546(63)
130 POL 907Magda ChyłaK18 NAUTICUS YACHT CLUB OLSZTYN39174,03730153458(64)
131176,03425352260(61)
132 GER 13233Ole SchweckendiekM16 KIELER YACHT CLUB177,040313020(63)56
133 GER 13500Carl Christian KrauseM16 RSC 92182,084919(bfd)5650
134 POL 1672Gracjan GrzechM17 YKP GDYNIA182,041243619(62)62
135 POL 1504Michał DobrowolskiM19 KSCŻ SZCZECIN186,041(56)15235453
136 POL 1802Zuzia RodzeńK16 MKŻ ARKA GDYNIA40190,0405635653(66)
137 GER 13613Seutz FabioM19 SV 0389,0362921(bfd)21
138 SWE 4605Matilda WertonK20 LDSS4198,0(38)35263412
139 GER 12825Jacobs MalteM18 SSV VON 1894 E.V.100,02440(58)2646
140 POL 1788Łukasz MachowskiM20 MKS DWÓJKA WARSZAWA101,0362621(50)612
141 POL 1762Aleksandra JasińskaK20 UKS BARNIM GOLENIÓW42102,0(41)341238135
142105,021(45)3330714
143 POL 1266Kuba KutarbaM18 KS ZATOKA PUCK114,042(dnf)25191018
144 POL 1625Bartosz KowalskiM18 KS ZATOKA PUCK119,0392744(bfd)54
145 GER 13331Thun Finn LennartM19 MÜHLENBERGER SEGELCLUB121,039(41)17291620
146 GER 13082Ben LoekenM20 VSAW124,01846(47)4497
147 GER 13645Vincent BeckerM19 VSAW130,0243643(bfd)1215
148 GER 12993Patrick FreundM19 VSAW132,0(38)3516382419
149 POL 910Stanisław KonarzewskiM17 KS AZS AWFIS GDAŃSK134,0184342(bfd)823
150 GER 11766Müller-Neuhof NisM20 BERLINER YACHTCLUB137,03741(47)311513
151 POL 1759Jakub ŁawickiM19 OPTI CWM GDYNIA139,0383442(51)1411
152141,03240(62)49173
153 GER 13534Bosse FahrenkrogM18 LÜBECKER YACHT CLUB144,04550(54)36310
154 POL 1787Przemysław OkońskiM18 UKS FIR Warszawa144,0(44)2642231835
155 GER 13085Mats SchönebeckM18 NRV145,0(43)4113302041
156152,04448(49)32199
157 POL 1822Maksymilian BurdziejM18 MKŻ OPTI 157,0(45)3533402722
158 GER 13200Gesa PapenthinK18 POTSDAMER YACHT CLUB43159,0404436(46)1128
159 POL 1653Paulina RakowskaK19 OPTI CWM GDYNIA44159,04145(51)272521
160 GER 13302Wanser TillM18 NRV161,0433849(dns)238
161 POL 1863Adam SokołowskiM18 Nauticus Yacht Club Olsztyn161,0302247(bfd)2834
162162,03541(55)482117
163 POL 762Adrianna SkrzeczK19 UKS BARNIM GOLENIÓW45162,0(47)4231432224
164 SWE 3915Albert NorlénM18 KSSS162,03233283534(dnf)
165 GER 12635Max RabeM17 SSV ROSTOCK164,0292529(bfd)4536
166 RUS 217Egor ShramkovM19 GREEN CAPE165,013523635(57)29
167 GER 13468Helena WolffK17 KYC/NRV46166,0(54)3337203739
168 GER 13119Melzer JustusM20 NORDDEUTSCHER REGATTA VEREIN166,03439(53)333030
169 GER 13332Thun Luk MagnusM17 MÜHLENBERGER SEGELCLUB167,0(44)4240173533
170 POL 1551Maciej IlińskiM17 YKP GDYNIA168,0322838(45)2644
171 POL 1550Konstanty MasłochM19 LKS Charzykowy168,02744(53)293632
172 POL 1988PRZEMYSŁAW MACHOWSKIM18 MKS Dwójka Warszawa178,04223(55)393143
173 SWE 3786Levin Håkansson SofiaK18 BOOSS47179,02543562233(dnf)
174 GER 13433Jannis LiebigM16 SV 03 BERLIN179,03633373340(46)
175 POL 1244Jan StrużkiewiczM18 K.S. SPÓJNIA WARSZAWA180,0464445(bfd)2916
176 POL 1600Laura BanachK17 BAZA MRĄGOWO48185,0185940(bfd)4127
177 POL 1191Joanna KaniewskaK18 K.S. SPÓJNIA WARSZAWA49191,0(46)4639423925
178 GER 12176Klimke NiklasM19 YCBG BERLIN GRÜNAU192,03239433048(dnf)
179193,04343(53)373238
180203,0504439(58)4426
181 POL 2000Ignacy OźminkowskiM16 KS SPÓJNIA204,05536163463(dnf)
182206,050(51)51194937
183 GER 13260Hoelzle CarlottaK19 VSAW50207,053(57)23505031
184 GER 13643Linda HenselK17 TSG 189851207,04936503042(dnf)
185 SWE 4402Anna StrömbäckK18 BOOSS52213,0483750(53)3840
186 POL 966Patryk ChełkowskiM15 MBSW/UKŻR NIEGOCIN GIŻYCKO218,0384015(bfd)56dnf
187 GER 13594Tornow LauraK16 SV 0353223,054473518(dnf)dnf
188223,04860(62)244645
189 GER 13447Maximilian BrandlM16 SV 03 - SEGLERVEREINIGUNG 1903 BERLIN EV224,0445031(bfd)5148
190 SWE 3734Erik BengtssonM15 BKSS227,06353302754(dnf)
191 GER 12971Lanzinger HannahK17 SEGELCLUB BREITBRUNN CHIEMSEE54229,05747471860(dnf)
192 RUS 221Artem MaksimkinM16 GREEN CAPE232,04362343459(dnf)
193233,05455354643(dnf)
194 RUS 318Sofya IvanovaK18 PK VODNIK55234,0573141(bfd)5847
195237,04655591562(dnf)
196 POL 24Jan TurczynowiczM18 K.S. SPÓJNIA WARSZAWA238,05237445253(dnf)
197 POL 1373Kacper ŻywiczkaM18 CHKŻ CHOJNICE239,039465062(64)42
198 RUS 316Fedor SheskinM17 PK VODNIK242,05655572252(ufd)
199 LTU 1091Justinas JocasM19 BANGPUTYS242,0473233(bfd)61dnf
200 GER 11613Lars KleinwächterM19 POTSDAMER YACHT CLUB242,04742604647(dnf)
201 POL 1286Patryk SulkowskiM19 SSW MOS Iława243,06457391766(dnf)
202243,04854394755(dnf)
203264,0564034(dnf)65dnf
204265,053612755(dnf)dnf
205147,049(56)435311
206 POL 1465Antoni SiwekM18 KLUB SPORTOWY SPÓJNIA WARSZAWA148,0(58)45574123
207 GER 13636Weigelt Esbern TageM19 NRV-GERMANY159,037(58)5751311
208 POL 1714Maja NiemiraK18 YKP GDYNIA56160,0(57)53464678
209 LTU 1050Gedeminas CirtautasM18 BANGPUTYS165,05151(52)44145
210165,0(55)465338622
211166,045(dnf)5545129
212 GER 11579Nachtigall LukasM18 SG SCHARMÜTZELSEE / DEUTSCHLAND166,0475241(bfd)1313
213168,0494845(50)206
214172,055(60)4054194
215 LTU 2800Arunas DaraciusM18 BANGPUTYS173,06052(63)39157
216 POL 1594Filip KapałaM17 OPTI CWM GDYNIA177,0514856(bfd)418
217 POL 1664Antoni PasichM17 UKS BARNIM GOLENIÓW177,060(64)60201819
218 GER 12811Schlag LinaK19 SCS STORKOW57185,057(60)5954510
219 LTU 96Arminas KijauskasM19 BANGPUTYS187,05962(64)53112
220 POL 1871Zachariasz TylkowskiM17 ŻMKS POZNAŃ188,0(53)535152923
221 GER 13033Wolters LineK19 POTSDAMER YACHT CLUB58188,06462(dnc)182717
222 POL 1660Zuzanna FigelK18 OPTI CWM GDYNIA59191,0594252(bfd)2414
223193,055(59)44561028
224 RUS 307Maria DanilovaK16 PK VODNIK60193,04852(59)502815
225 RUS 215Alisa SotnikovaK15 GREEN CAPE61195,050(54)52522120
226196,0455963(66)1712
227 GER 13575Von Roëll BelaM18 VSAW197,051(57)50452625
228 POL 1848Bartosz MiziewiczM18 SKŻ SŁAWA206,04649484716(dnf)
229 POL 1628Franciszek BorysM18 YKP GDYNIA207,0525646(bfd)2924
230 POL 1049Gabriela ZawalK19 ŻMKS Poznań62215,0(61)5555573216
231 RUS 49Ivan ZhilkinM17 PK VODNIK221,0524958(dns)3329
232 SWE 4600Julia WertonK16 LDSS63227,06164284925(dnf)
233 AUT 1312Timon ChudyM18 SCAMS WIEN230,0(65)6558642221
234 POL 1129Marcel MierzwickiM18 YKP GDYNIA232,05457602635(dnf)
235 POL 1659Kordian KreftM18 KS ZATOKA PUCK237,0585061(bfd)4127
236246,0586163568(dnf)
237248,06463(dnf)653026
238249,06164256138(dnf)
239 POL 883Stanisław SucheckiM19 UKS BARNIM GOLENIÓW251,059(dnf)614023ufd
240 POL 20Iwona WysockaK16 SKŻ SŁAWA64251,05963494931(dnf)
241 POL 1546Borys Jarnot-BałuszekM16 YC PTTK BESKID NOWY SĄCZ253,06258544039(dnf)
242 POL 978Piotr KowalskiM19 CHKŻ CHOJNICE256,05348575840(dnf)
243 POL 172Kacper JaskułaM18 SKŻ SŁAWA258,052365151(dnf)dnf
244259,06150595336(dnf)
245 GER 13075Louisa BoeckerK18 POTSDAMER YACHT CLUB65272,056633847(dnf)dnf
246 POL 873Gustaw KwiekM15 WTW WARSZAWA280,06059(dnf)5934dnf
247281,049476057(dnf)dnf
248 GER 12879Theresa SchmidtK18 SV STAHL FINOW66283,056514860(dnf)dnf
249289,063536441(dnf)dnf
250 POL 1903Tomasz BendlewskiM17 JKW Poznań292,06354(dnf)39dnfdnf
251 GER 12768Schucht TheodorM17 VEREINS SEGLERHAUS AM WANNSEE292,050586551(dnf)dnf
252293,0636164(dnf)37dnf
253 POL 1438Bartłomiej NowakM18 JKW Poznań293,064636137(dnf)dnf
254 POL 1507Zuzanna GądzikiewiczK17 KSCŻ SZCZECIN67293,067655241(dnf)dnf
255 POL 1849Leon MalcherM14 SKŻ SŁAWA293,06666675242(dnf)
256 GER 13421Emmer JohannM16 SVKL/S294,062495659(dnf)dnf
257299,06666(dnf)31dnfdnf
258 GER 12390Malte LeinertM17 SCS STORKOW306,0585854(bfd)dnfdnf
259308,0(dnf)626248ufddnf
260 GER 2202Bo MohrM15 PWV311,0655456(bfd)dnfdnf
261314,0(dnf)dnf6643dnfdnf
262 GER 13166Lojewski GregorM18 CICONIA STORKOW320,0626458(bfd)dnfdnf
263321,0606065(dnf)dnfdnf
264 GER 12875Sophie Isabel ElbrandtK17 LRS68322,06561(dnf)60dnfdnf
265322,062656562(dnf)dnf
266 POL 1501Maciej CękałaM17 KSCŻ SZCZECIN335,0(dnf)dnfdnf61dnfdnf
267336,0676766(bfd)dnfdnf
268337,0(dnf)dnfdnf63dnfdnf
269341,0(dnf)dnf67dnfdnfdnf
270343,0(dnf)dnfdnfdnfdnfdnf
271 GER 13297Franke Jean-AliM20 VSAW BERLIN343,0(dnf)dnfdnfdnfdnfdnf
powered by SailingNet.pl